← Alle artikelen

GEO oktober 2026: wat wij als GEO agency zien gebeuren bij AI-modellen

22 oktober 2026 · Door · 8 min leestijd
Grafiek: waar AI-assistenten hun bronnen vandaan halen, 86,6% van de citaties gaat naar sites van aanbieders

Wildbos is een GEO agency. Sinds juli stellen we koopvragen aan ChatGPT, Gemini, Claude, Perplexity en vier andere AI-assistenten, en we bewaren elk antwoord met de bronnen erbij. Inmiddels zijn dat er 58.272. Daarnaast loggen we op twee sites elk bezoek van een AI-crawler.

Dit maandrapport gaat niet over hoe merken scoren. Het gaat over de modellen zelf. Waar halen ze hun informatie vandaan, hoe verschillen ze van elkaar, en hoe vaak komen hun crawlers langs?

In het kort

  • 86,6% van alle citaties ging naar sites van aanbieders en bedrijven. Wikipedia kwam op 0,3%.
  • Elke sector heeft een eigen tweede bron, van helpcentra bij software tot marktonderzoek in de industrie.
  • Twee assistenten met dezelfde vraag deelden gemiddeld 25,5% van hun bron-domeinen.
  • Bij Claude was 31,1% van de bronnen hetzelfde als bij de vorige meting van dezelfde vraag.
  • Tegenover elk live ophaalverzoek van een AI-crawler stonden 7,9 trainingsverzoeken.

Waar AI zijn bronnen vandaan haalt

AI-assistenten bouwen hun antwoord vooral uit de sites van de partijen waar de vraag over gaat. Van de 403.692 citaties in onze metingen ging 86,6% naar sites van aanbieders en bedrijven.

Soort bronAandeel citaties
Sites van aanbieders en bedrijven86,6%
Documentatie en helpcentra4,5%
Overheid, onderwijs en brancheorganisaties2,4%
Nieuws en vakmedia2,2%
Directories, reviews en vergelijkers1,7%
LinkedIn, YouTube, Reddit en andere social1,4%
Wikipedia0,3%

De verdeling is scheef. De bovenste 1% van de 27.786 domeinen kreeg 41,2% van alle citaties. Wie in een sector de bekende bron is, wordt steeds opnieuw gepakt. Voor een GEO agency betekent dat: de eigen site van een bedrijf is het belangrijkste werkterrein, niet een lijstje externe plekken.

Welke bronnen AI per sector pakt

In elke sector zijn 8 tot 10 van de 10 meest geciteerde domeinen sites van aanbieders. Wat verschilt, is de tweede bron en de taal.

SectorAanbiedersGrootste andere soort.nl-domeinen
Software en SaaS83,8%Documentatie en helpcentra, 7,8%7,7%
Letselschade en juridisch88,9%Overheid en beroepsorganisaties, 4,6%86,0%
Marketing, sales en AI-diensten92,7%Nieuws en vakmedia, 2,2%32,6%
Training, coaching en onderwijs89,1%Directories en vergelijkers, 4,7%75,6%
Industrie, logistiek en energie88,4%Marktonderzoek en statistiek, 4,7%9,1%

Bij software beantwoordt AI een vraag graag met de handleiding of het helpcentrum van een platform. In training en coaching wegen vergelijkers zwaarder; Springest was daar het grootste publieke platform. In de industrie haalt AI opvallend vaak marktonderzoeksrapporten aan. En letselschade is het meest geconcentreerd: de tien grootste domeinen kregen samen 22,2% van de citaties, bijna allemaal Nederlandstalig.

Marketing en AI-dienstverlening is het tegenovergestelde: 6.146 verschillende domeinen, en de top 10 haalt maar 8,6%. Daar is nog niemand de vaste bron.

Hoe de assistenten van elkaar verschillen

Dezelfde vraag levert per assistent andere bronnen op. Voor een eerlijke vergelijking tellen hier alleen de vier merken die we sinds 31 augustus op alle acht assistenten meten.

AssistentBronnen per antwoord.nl-bron bij NL-vraagZelfde bronnen als vorige keer
Perplexity16,137,0%44,0%
Grok12,429,1%33,5%
Claude5,443,1%31,1%
ChatGPT5,352,1%38,3%
Mistral5,350,2%53,8%
DeepSeek4,948,7%57,5%
Meta AI4,748,9%59,1%
Gemini4,547,1%59,8%

Perplexity en Grok werken met veel meer bronnen dan de rest. Nederlandse vragen krijgen lang niet altijd Nederlandse bronnen: bij Grok kwam 29,1% van een .nl-domein. En de bronnen wisselen sterk. Stel je Claude dezelfde vraag opnieuw, dan is gemiddeld 31,1% van de domeinen hetzelfde als de vorige keer.

Assistenten delen ook weinig met elkaar. Kregen ze dezelfde vraag op dezelfde dag, dan deelden twee assistenten gemiddeld 25,5% van hun domeinen. 75,6% van de domeinen werd door maar één assistent gebruikt. Een GEO agency die alleen ChatGPT meet, ziet dus maar een klein stuk van het beeld.

Hoe vaak AI-crawlers langskomen

AI-bedrijven halen veel vaker pagina's op om te trainen dan om een vraag te beantwoorden. Op twee sites telden we van 18 september tot en met 21 oktober 31.475 verzoeken van AI-crawlers: 69,4% om te trainen, 21,8% om een zoekindex te vullen en 8,8% om live een pagina op te halen omdat iemand op dat moment iets vroeg.

BotDoelPer site per dagTerug na
Meta-ExternalAgenttrainen217,32 dagen
PerplexityBotindexeren47,62 dagen
OAI-SearchBot (OpenAI)indexeren43,11 dag
ClaudeBot (Anthropic)trainen40,71 dag
Amazonbottrainen23,57 dagen
ChatGPT-Userlive ophalen13,31 dag

"Terug na" is de mediaan van het aantal dagen tot dezelfde bot dezelfde pagina opnieuw ophaalt. Meta is verreweg de drukste crawler. ChatGPT-User en Claude-User halen elk zo'n 13 keer per site per dag live een pagina op, het dichtst dat je komt bij "iemand vroeg een assistent naar dit onderwerp".

Wat de crawlers laten liggen, zegt ook iets. Beide sites hebben een llms.txt, het bestand dat vaak wordt aangeraden om AI te vertellen wat er op een site staat. In de hele periode vroeg geen enkele AI-crawler dat bestand op. robots.txt werd 1.677 keer opgehaald en de sitemap ook geregeld. Wie AI wil helpen, zorgt dus eerst dat robots.txt crawlers toelaat en dat de sitemap klopt.

Hoe modellen leren en zoeken

Een model weet uit zichzelf alleen wat er tot zijn kennisgrens in de trainingsdata zat. Bij de versies die wij meten, loopt dat van oktober 2023 (GPT-4o mini) tot februari 2026 (GPT-5.6 Luna). Alles daarna moet een assistent live opzoeken. Wat er vandaag op je site staat, bepaalt dus mee wat AI morgen over je zegt.

Modellen worden ook snel vervangen. Alle tien versies die we meten, hebben inmiddels een opvolger, en tussen twee versies zit meestal zo'n vier maanden (eigen berekening uit de releasedatums op OpenRouter). Wat een assistent vandaag over je weet, staat dus niet vast.

Op het hele internet groeit het crawlen. Volgens Cloudflare ging in juni 2026 52% van de crawlerverzoeken naar AI-training, tegen 22% in het voorjaar van 2025, terwijl Google nog steeds zo'n 88% van het terugverwezen verkeer levert. Fastly zag dat de crawler van Meta 60% van het AI-crawlerverkeer voor zijn rekening nam. Dat klopt met ons eigen logboek.

En onze markt is niet de Amerikaanse. In een onderzoek van Ahrefs over 9.671.806 antwoorden noemde 36,67% YouTube als bron en 8,81% Reddit. In onze metingen stond YouTube in 1,0% van de antwoorden met bronnen en Reddit in 0,4%. Een GEO agency die een Amerikaans draaiboek kopieert, zet dus in op de verkeerde plekken.

Wat dit betekent voor GEO

Do's

  • Maak je eigen site de beste bron van je sector. Daar gaat 86,6% van de citaties naartoe.
  • Zoek de tweede bron van je sector op. Een helpcentrum bij software, vergelijkers bij training, marktonderzoek in de industrie.
  • Meet elke assistent apart. Twee assistenten delen maar een kwart van hun bronnen.
  • Meet over weken, niet per dag. Zelfs het stabielste model hield bij een nieuwe meting maar 59,8% van zijn bronnen vast.
  • Laat AI-crawlers binnen. Twee van de vier sites in ons crawlerlogboek gaven 10% of meer van de crawlers een foutcode.
  • Zorg voor sterke Nederlandstalige bronnen. Ook bij Nederlandse vragen komt een groot deel van de bronnen van buiten .nl.

Don'ts

  • Reken niet op Wikipedia of social. Samen goed voor 1,7% van de citaties.
  • Optimaliseer niet voor één assistent. 75,6% van de domeinen werd door maar één assistent gebruikt.
  • Behandel één screenshot niet als resultaat. De bronnen onder een antwoord wisselen van dag tot dag.
  • Reken niet op llms.txt. Op onze twee sites vroeg geen enkele AI-crawler het bestand op.

Hoe we meten

De cijfers komen uit het GEO-platform van Wildbos. Per merk stellen we een vaste set koopvragen aan tot acht AI-assistenten via hun API, deels met webzoeken, en bewaren we de antwoorden met bron-URL's. We meten dus niet in de apps zelf. De periode loopt van 13 juli tot en met 21 oktober 2026, met 48 merken, vooral Nederlandse B2B, deels met Engelse vragen. Sectoren met te weinig antwoorden laten we weg.

Soorten bronnen delen we in met vaste regels per domein; wat nergens onder valt, telt als aanbieder. Sites van aanbieders noemen we nooit bij naam. Het crawlerlogboek komt van twee Nederlandse zakelijke sites, 18 september tot en met 21 oktober. Als GEO agency publiceren we dit rapport elke maand met dezelfde definities.

Veelgestelde vragen

Wat doet een GEO agency?

Een GEO agency zorgt dat AI-assistenten als ChatGPT, Gemini en Perplexity jouw bedrijf noemen als een koper een vraag stelt. Dat begint met meten welke bronnen de AI in jouw sector gebruikt. Daarna volgt het werk aan je site, je content, je vermeldingen en je reviews. Een goede GEO agency laat elke maand zien wat er veranderde.

Waar halen AI-assistenten hun informatie vandaan?

In onze metingen vooral van de sites van aanbieders zelf: 86,6% van 403.692 citaties. Documentatie en helpcentra, overheid en brancheorganisaties, vakmedia en directories volgen op grote afstand. Wikipedia was goed voor 0,3%.

Hoe vaak komen AI-crawlers langs?

Op de twee sites die we volgen, kwam de crawler van Meta gemiddeld 217 keer per dag. De crawlers van OpenAI, Perplexity en Anthropic kwamen elk 41 tot 48 keer per dag en haalden dezelfde pagina meestal binnen één of twee dagen opnieuw op.

Wil je weten welke bronnen AI in jouw sector gebruikt? De gratis GEO-scan laat het per assistent zien. Zoek je een GEO agency die het werk ook uitvoert, dan lees je daar hoe we dat doen.

Welke bronnen gebruikt AI in jouw sector?

Meet het gratis en zie per assistent welke sites het antwoord bepalen.

Check je AI-zichtbaarheid